top of page

KOLAGEN – stále oblíbenější funkční součást výživy domácích zvířat


kolagen

S ohledem na hodnotný, funkční a vysoce stravitelný zdroj bílkovin se kolagen stává velmi ceněnou a cílenou složkou výživy domácích zvířat. Zdravotní benefity příjmu kolagenu lze sledovat od podpory zdravého stavu kůže a srsti, podpory vývoje kostí a zdravé a silné chrupavky a klouby až po zlepšení kloubní pohyblivosti. Jako součást vyváženého, nutričně kompletního krmiva pro domácí zvířata

s vysoce kvalitními přísadami může být kolagen cenným doplňkem výživy pro domácí mazlíčky

– zejména u starších jedinců.


DŮLEŽITÁ NUTRIČNÍ SLOŽKA

Kolagen je skleroprotein, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání, je přirozeně tvořen v kožních buňkách, kostech, chrupavkách. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů. Mezi jeho důležité funkce patří poskytování struktury, podpory a síly kůže, kostí, svalů a chrupavek. Kolagen obsažený ve stravě či doplňcích stravy pro zvířata je tedy výživným a vysoce stravitelným zdrojem bílkovin. Najdeme ho především jakou součást živočišných zdrojů potravy – kuřecích, rybích, ale může být dodáván též jako čistý kolagen či jako součást doplňků stravy pro kloubní výživu.


PŘIROZENÁ TVORBA A ROZPAD

Dobře vyvážená a kvalitní strava obvykle poskytuje kočkám i psům suroviny potřebné k přirozené tvorbě dostatečného množství kolagenu. Avšak, stejně jako je tomu u všech proteinů, tvorba kolagenu není nekonečná, ale tvoří ji nepřetržitý přirozený cyklus rozpadu a regenerace. Tento rozpadový proces může být narušen díky aspektům jako je každodenní opotřebení, genetické dispozice určitých psích plemen, UV záření, stres a stárnutí, kdy je kůže tenčí a náchylnější k poškození, šlachy a vazy ztrácí elasticitu, klouby mohou být ztuhlé a/nebo bolestivé při pohybu, a také oslabení struktur pojivových tkání. Časem může dojít k vážnému omezení pohyblivosti domácích mazlíčků. Suplementace kolagenem tak může sloužit k podpoře zdraví a dobré kondice zvířete.


ZDRAVOTNÍ TVRZENÍ

Vskutku přibývá důkazů o tom, že potíže s mobilitou lze zmírnit doplňkovým dodáváním kolagenu do stravy, díky čemuž je vhodnou složkou krmiva pro domácí mazlíčky. Nedávné výzkumy ukazují, že kolagen, zejména ve své takzvané hydrolyzované formě, může zabránit zničení chrupavky produkcí makromolekul a potlačením katabolických enzymů. Kromě toho, omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem v kombinaci s kolagenovými peptidy mohou přispět ke snížení zánětu v kloubech, zejména v případě osteoartrózy. Čisté peptidy kolagenu mohou být dodávány za účelem zlepšení stavu kůže a srsti a redukovat potíže s pohyblivostí související s kostmi, svaly a chrupavkou.


ZDROJE KOLAGENU

Čistý kolagen lze extrahovat ze zvířecí kůže, kostí, chrupavek a pojivových tkání, a to procesem zvaným chemická a enzymatická hydrolýza. Výsledkem je hydrolyzovaný kolagen (kolagenové peptidy). Vedle hovězí a vepřové kůže a kostí je i kuře populární ingrediencí, protože je bohatým zdrojem kolagenu, má nízký obsah tuku a popela, velmi dobrou funkčnost a je velmi chutný jak pro kočky, tak pro psy.


TYPY KOLAGENU

Existuje mnoho typů kolagenu s různými benefity a vlastnostmi; v těle koček a psů se vyskytuje neuvěřitelných 28 typů kolagenu. Všechny sdílejí stejnou základní charakteristiku – tři polypeptidové řetězce svinuté dohromady ve struktuře trojité šroubovice (viz obrázek níže). Pro zdraví a kondici psů a koček je nejzajímavější a nejdůležitější kolagen typu I, II a III. Nejhojnější je kolagen typu I, který tvoří více než 90 % obsahu bílkovin kostí savců. Je také hlavní kolagenovou složkou šlach (tkáň, pojící svaly ke kostem) a vazů (tkáň, pojící jednu kost ke druhé a držící klouby pohromadě) a poskytuje strukturu a pevnost těmto tkáním. To naznačuje, že kolagen je jedinečnou složkou živočišného původu, pro kterou neexistuje skutečná veganská náhražka. Výzkum však ukázal, že membrána vaječné skořápky, která je primárně tvořena kolagenem typu I, může sloužit jako alternativní, vegetariánská náhražka, která přispívá ke zdraví kloubů domácích mazlíčků.

kolagen

FUNKČNÍ KOLAGEN

Nejvýznamnější odlišnost v rámci kolagenu typu I vězí v rozdílu mezi techno-funkčním kolagenem a kolagenovými peptidy (neboli „kolagenový hydrolyzát“). Techno funkční kolagen je povětšinou vyráběn či nabízen ve formě želatiny, obsahující více než 83 % bílkovin, ale typicky má nízký obsah nutričních hodnot díky svému špatnému aminokyselinovému profilu. Jde však o vysoce funkční a plně stravitelnou složku se širokým spektrem použití. Díky vysokému obsahu bílkovin, vysoké schopnosti vázat vodu a nízké výhřevnosti, želatina je cennou složkou pro prémiové složení, zlepšující texturu, trvanlivost a pocit v ústech u granulí a poskytuje žvýkací tvrdost a mechanickou elasticitu při použití v pochutinách a pamlscích.


KLÍČOVÉ VÝHODY ŽELATINY PRO ZDRAVÍ ZVÍŘAT (TECHNOFUNKČNÍ KOLAGEN)

• Zvyšuje trvanlivost a zlepšuje texturu extrudovaných směsí

• Používá se jako náhrada škrobu a účinné pojivo

• Obohacuje recepturu o výživné, vysoce stravitelné bílkoviny

• Nízká kalorická hodnota

• Poskytuje pocit sytosti (výborné pro diety na kontrolu hmotnosti)

• Přírodní přísada – čisté značení

KOLAGENNÍ PEPTIDY

Kromě ingrediencí obsahujících funkční kolagen, jako je například kuřecí maso, existuje alternativa ve formě kolagenních peptidů. Ty jsou tvořeny krátkými řetězci aminokyselin derivovaných z intaktního

kolagenu. Kolagenní peptidy jsou snadněji vstřebatelné a jsou složeny z téměř 100% stravitelné bílkoviny. Výzkum ukázal, že kolagenní peptidy mohou zlepšit elasticitu pokožky, hydrataci a zvýšit hustotu kostí. Specificky u psů výzkum prokázal příznivý vliv na klinické známky psí osteoartrózy

(degenerativní a zánětlivý stav). Navíc výzkum ukázal, že kolagenové peptidy jsou vynikajícím zdrojem stavebních prvků pro chrupavkovou tkáň, která hraje důležitou mechanickou roli v kloubech savců.


KLÍČOVÉ VÝHODY KOLAGENNÍCH PEPTIDŮ PRO ZDRAVÍ ZVÍŘAT

• Může přispět ke snížení příznaků osteoartrózy a osteoporózy

• Přednostně se hromadí ve chrupavce

• Stimuluje osteoblasty (kostní buňky)

• Stimuluje metabolismus kolagenu v těle

• Zlepšuje mechanickou pevnost pokožky a podporuje proces hojení


JAK MŮŽETE DODAT KOLAGEN VE STRAVĚ SVÝM MAZLÍČKŮM?

Kromě kolagenu ve formě čistého doplňku stravy je možné dodávat též kolagen, který je součástí ucelených přípravků pro kloubní výživu. VITAR Veterinae nabízí sortiment preparátů kloubní výživy pro ucelenou péči o klouby pro psy, kočky a koně.


VITAR Veterinae - kloubní výživa a regenerace

pro psy a kočky:


· ve formě sirupu · v sypké formě
VITAR Veterinae - kloubní výživa a regenerace pro koně:


· v sypké formě
Použité zdroje:

Geert van der Velden - Collagen as an increasingly popular functional ingredient in pet food

Wikipedie - Kolagen


Kolagen - důležitá součást výživy
.docx
Download DOCX • 366KBComments


Featured Posts
V tomto jazyce nebyly zatím zveřejněny žádné příspěvky
Až budou příspěvky zveřejněny, uvidíte je zde.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page